Vi er e-mærket Vi er e-mærket
  • check Professionel rådgivning

Dinova Træbeskyttelse H-42

Dinova Træbeskyttelse H-42 er en heldækkende, isolerende træbeskyttelse til udendørs træværk. Den dryphæmmende GEL-konsistens giver god kontrol ved påføring på lodrette flader som facader, hegn, gavle, skodder, porte og bindingsværk. Produktet fungerer som et praktisk 3-i-1 system og kan anvendes som grunding, mellembehandling og slutbehandling. H-42 giver en flot, ensartet og silkemat overflade med glans ca. 25 og hjælper med at beskytte træet mod fugt, vejr og misfarvninger.

På lager

pdf Datablad Dinova Træbeskyttelse H-42 download
Varenummer
Dinova Træbeskyttelse H-42
Farve
Standard hvid

Produktmuligheder:

Tilpasningsmuligheder:

281,00  Kr.

Vi er e-mærket

Beskrivelse
Udvendig træbeskyttelse • Dryphæmmende GEL • 3-i-1 system

Dinova Træbeskyttelse H-42: heldækkende, isolerende gel-træbeskyttelse til udendørs træværk

Når udendørs træværk skal males, er det ikke nok at vælge en flot farve. Træet skal beskyttes mod fugt, UV-påvirkning, skiftende temperaturer, algevækst, knastgennemslag og misfarvninger, som ellers kan ødelægge både finish og holdbarhed. Dinova Træbeskyttelse H-42 er udviklet som en heldækkende, isolerende træbeskyttelse med dryphæmmende GEL-konsistens, der gør arbejdet mere kontrolleret på facader, hegn, gavle, skodder, porte, bindingsværk og andet udendørs træværk.

Produktet fungerer som et praktisk 3-i-1 system, hvor samme træbeskyttelse kan anvendes som grunding, mellembehandling og slutbehandling. Det giver en effektiv arbejdsgang, især når du vil opnå en ensartet, silkemat overflade med glans ca. 25. Samtidig er H-42 diffusionsåben og elastisk, så overfladen kan beskytte træet udefra, mens fugt indefra i højere grad kan slippe ud. Det er vigtigt i dansk klima, hvor træværk udsættes for regn, sol, frost, dug og store fugtudsving gennem året.

Hvorfor vælge Dinova H-42?

H-42 er til dig, der ønsker høj dækkeevne, flot silkemat finish og en kontrolleret påføring med mindre dryp og spild.

Dryphæmmende GEL

Giver bedre kontrol på lodrette flader som hegn, gavle, porte og facadebeklædning.

3-i-1 system

Kan bruges som grunding, mellembehandling og slutbehandling i samme opbygning.

Isolerende effekt

Modvirker misfarvninger i træ og kan ved korrekt opbygning reducere gennemslag.

Silkemat finish

Glans ca. 25 giver et flot, roligt og professionelt udtryk på udendørs træ.

Anvendelsesområder

Hvor bruges Dinova Træbeskyttelse H-42 bedst?

Dinova H-42 er udviklet til udendørs træværk, hvor der ønskes en heldækkende, isolerende og robust overfladebehandling. Den er særligt relevant, når træværket skal fremstå ensartet i farven, eller når underlaget har risiko for knaster, skjolder, misfarvninger og tidligere farveforskelle. Fordi produktet er vandfortyndbart, elastisk og diffusionsåbent, passer det godt til mange klassiske træopgaver på bygninger, haverum og facadeelementer. Korrekt forarbejde er dog altid afgørende: træet skal være rent, fast, tørt og bæredygtigt, og løstsiddende maling, snavs, alger og fedt skal fjernes før behandling.

Facadebeklædning og gavle

Til store træflader som facadebeklædning, gavle og udhæng giver H-42 en ensartet, dækkende finish. Se også Rockidans udvalg af træbeskyttelse til udendørs træværk.

Hegn, plankeværk og udhuse

På lodrette flader er gel-konsistensen en praktisk fordel, fordi den reducerer dryp og gør det lettere at fordele produktet i et jævnt lag.

Skodder, porte og bindingsværk

H-42 egner sig til detaljeret træværk, hvor både finish og isolerende egenskaber er vigtige. Brug en god pensel til kanter, profiler og svært tilgængelige områder.

Nyt og tidligere behandlet træ

På nyt træ skal sugeevne og eventuel imprægnering vurderes. På tidligere behandlet træ skal løs maling fjernes, og overfladen bør matteres for bedre vedhæftning.

Træ med alger eller belægninger

Alger skal fjernes før malerarbejde. Rockidan har råd om alger på træ, og du kan supplere med GORI Algefjerner til udendørs overflader.

Hård PVC, zink og blik

Efter passende forbehandling kan H-42 også være relevant på hård PVC, zink, nedløbsrør og tagrender. Se Rockidans guide til grunder til træ og metal før systemvalg.

Sammenligning

Dinova H-42 kontra traditionel træmaling og transparent træbeskyttelse

Valget mellem heldækkende træbeskyttelse, traditionel træmaling og transparent træbeskyttelse afhænger af træets tilstand, ønsket udtryk og krav til beskyttelse. Transparent træbeskyttelse lader træets struktur være synlig og bruges ofte, når åretegning og naturligt udtryk skal bevares. Heldækkende træbeskyttelse som Dinova H-42 er derimod velegnet, når du ønsker en ensartet farve, stærkere visuel dækning og bedre mulighed for at skjule farveforskelle, tidligere behandlinger og misfarvninger.

H-42 adskiller sig ved sin dryphæmmende GEL-konsistens og isolerende funktion. Det gør produktet praktisk på lodrette flader og relevant, når træets indholdsstoffer, knaster eller skjolder kan give problemer. Samtidig fungerer produktet som 3-i-1 løsning, hvilket forenkler opbygningen. Har du ubehandlet træ med behov for ekstra biologisk beskyttelse mod blåsplint og insektangreb, kan Dinova Alkyd Træimprægnering H-10 være relevant som forbehandling i et træsystem.

Egenskab Dinova Træbeskyttelse H-42 Transparent træbeskyttelse
Udtryk Heldækkende, ensartet og silkemat med glans ca. 25. Træets struktur og åretegning forbliver mere synlig.
Påføring Dryphæmmende GEL giver god kontrol på lodrette flader. Varierer efter produkt; tyndere produkter kan løbe mere.
Gennemslag Isolerer mod misfarvninger i træ og mod ikke aktive knaster ved korrekt opbygning. Skjuler typisk ikke knaster og misfarvninger i samme grad.
Vedligehold God til ensartet opfriskning og farveskift på udendørs træværk. God til vedligehold af naturligt træudtryk, men kræver ofte hyppigere opmærksomhed.

Forarbejdet bør altid tilpasses underlaget. Fjern alger, snavs og løstsiddende maling, vask overfladen grundigt, og slib blanke eller hårde flader matte. Hvis der er risiko for knastgennemslag eller kraftige misfarvninger, kan en målrettet spærregrunder som Dinova Premium Træisogrund D-47 være relevant i projekter, hvor der ønskes ekstra sikkerhed mod gennemslag. Det præcise system afhænger af træets alder, fugtindhold, tidligere behandling og eksponering.

Planlæg også efter vejret. Påføring bør ske ved stabile forhold, hvor luft og underlag mindst er +5°C, og hvor træet ikke er fugtigt, solvarmt eller udsat for regn umiddelbart efter behandling. Ved +20°C og 65% relativ luftfugtighed er H-42 typisk støvtør efter ca. 2 timer, kan overmales efter 8-10 timer og er regnfast efter ca. 24 timer. Lavere temperaturer og højere fugtighed forlænger tørretiden. Læs også Rockidans guide til valg og vedligeholdelse af træbeskyttelse.

FAQ

Ofte stillede spørgsmål om Dinova Træbeskyttelse H-42

Hvad er Dinova Træbeskyttelse H-42?

Dinova H-42 er en heldækkende, isolerende træbeskyttelse til udendørs træværk. Den har dryphæmmende GEL-konsistens, silkemat finish og kan bruges som grunding, mellembehandling og slutbehandling.

Hvilke overflader kan H-42 bruges på?

Produktet er primært beregnet til udendørs træværk som facader, hegn, skodder, porte, bindingsværk og beklædning. Efter passende forbehandling kan det også anvendes på hård PVC, zink, tagrender og nedløbsrør.

Hvor mange lag skal jeg påføre?

I mange projekter kan to lag give et flot og dækkende resultat, men antallet afhænger af underlag, farveskift, sugeevne og behov for isolering mod misfarvninger eller knaster. Lav gerne et prøvefelt.

Hvad betyder dryphæmmende GEL?

Dryphæmmende GEL betyder, at produktet har en mere kontrolleret konsistens end meget tynde malinger. Det gør det lettere at arbejde på lodrette flader og kan reducere spild, dryp og løbere.

Hvordan skal træværket forberedes?

Underlaget skal være rent, tørt, fast og bæredygtigt. Alger, snavs, fedt og løs maling skal fjernes, blanke flader matteres, og problematiske knaster eller misfarvninger bør vurderes før opbygning.

Dinova H-42 er til udendørs træværk, der skal dækkes flot og beskyttes effektivt

Dinova Træbeskyttelse H-42 er et stærkt valg, når du ønsker en heldækkende, isolerende og silkemat behandling af udendørs træværk. Den dryphæmmende GEL-konsistens gør arbejdet mere kontrolleret, og 3-i-1 funktionen gør systemopbygningen enkel. Samtidig giver produktets diffusionsåbne og elastiske egenskaber et godt udgangspunkt for holdbar beskyttelse i et klima, hvor træværk løbende udsættes for fugt, sol, vind og temperaturudsving.

For det bedste resultat bør du starte med grundigt forarbejde: rens alger og snavs, fjern løs maling, slib blanke flader, vurder knaster og misfarvninger, og planlæg arbejdet efter vejret. Når H-42 påføres i korrekt lagtykkelse og under egnede forhold, får du en flot, dækkende og professionel overflade på hegn, facadetræ, skodder, porte, udhæng og andet udendørs træværk.

Henter data...