Vi er e-mærket Vi er e-mærket Kundeservice: 74 61 33 66
  • check Professionel rådgivning

Diessner 505 Koncentrat

Diessner 505 Koncentrat er en special dispersion udviklet til Rockidan Svummesystem.

På lager Levering 1–2 hverdage

Varenummer
308711202302
Farve
Transparent
1.375,00  Kr.
Vi er e-mærket
Beskrivelse

Rockidan Svummesystem • Special dispersion • Blandes 1:3

Diessner 505 Koncentrat – special dispersion til Rockidan Svummesystem

Diessner 505 Koncentrat er en special dispersion udviklet til Rockidan Svummesystem, hvor koncentratet anvendes til fremstilling af et defineret blandevand til Diessner Svumme PCC F. Koncentratet blandes med vand i forholdet 1:3 og giver dermed et ensartet udgangspunkt for opblanding og professionel forarbejdning af det cementbaserede svummemateriale.

Ved svumning af facader er korrekt materialeblanding en vigtig del af hele systemopbygningen. Vandmængde, underlagets sugeevne, værktøj, temperatur og arbejdsmetode kan påvirke både konsistens og det færdige resultat. Med Diessner 505 arbejder du efter et fast blandingsforhold, så processen bliver lettere at gentage fra blanding til blanding.

Kontrolleret systemopbygning

Hvorfor vælge Diessner 505 Koncentrat?

Et professionelt svummesystem består ikke kun af selve det cementbaserede materiale. Blandevandet og den måde materialet forarbejdes på er ligeledes en vigtig del af processen. Diessner 505 Koncentrat er derfor udviklet som en systemkomponent, der anvendes sammen med Diessner Svumme PCC F.

Fast blandingsforhold

Koncentratet blandes konsekvent i forholdet 1:3 med vand, så du har et defineret blandevand fra portion til portion.

Systemkomponent

Diessner 505 er udviklet til at fungere sammen med Diessner Svumme PCC F i Rockidan Svummesystem.

Ensartet arbejdsgang

Det faste blandingsprincip gør det lettere at arbejde systematisk på både mindre reparationsområder og større facadeflader.

Professionel forarbejdning

Korrekt blanding kombineret med det rette værktøj hjælper med at opnå en kontrolleret konsistens og ensartet struktur.

Anvendelsesområder for Diessner 505 Koncentrat

Diessner 505 Koncentrat anvendes primært som en del af Rockidan Svummesystem . Systemet er relevant ved behandling og renovering af mineralske facadeflader, hvor der ønskes en svummet overflade med et håndværksmæssigt og pudslignende udtryk.

Typiske underlag kan være puds, murværk, beton og andre mineralske flader, når underlaget er egnet og korrekt forbehandlet. Før svumning skal løstsiddende materiale, snavs og andre vedhæftningshæmmende urenheder fjernes. Revner, skader og større ujævnheder bør udbedres inden den egentlige behandling.

Facaderenovering

Til eksisterende mineralske facader, hvor overfladen skal renoveres og have en ny ensartet struktur.

Pudsede flader

Relevant på egnede pudsunderlag som del af en korrekt planlagt svummebehandling.

Beton

Kan indgå i systembehandling af egnede mineralske betonflader efter korrekt vurdering og forbehandling.

Murværk

Svumning kan anvendes, når der ønskes et mere samlet og mineralsk facadeudtryk.

Blandingsforhold 1:3 – sådan anvendes Diessner 505

Den vigtigste praktiske regel er blandingsforholdet: 1 del Diessner 505 Koncentrat blandes med 3 dele vand. Den færdige blanding anvendes derefter som blandevand ved oprøring af Diessner Svumme PCC F.

Til planlægning af materialeforbruget kan du regne med, at 5 liter Diessner 505 Koncentrat passer til 50 kg Diessner Svumme PCC F. Det gør det relativt enkelt at beregne den nødvendige mængde koncentrat i forhold til den mængde PCC F, der skal anvendes på projektet.

Vigtigt ved blanding

Brug rene beholdere og rent blandeudstyr. Afmål koncentrat og vand konsekvent frem for at justere blandingen på øjemål. Ens blanding fra portion til portion er særlig vigtig på større sammenhængende flader, hvor forskelle i konsistens ellers kan blive synlige i den færdige struktur.

System eller tilfældig opblanding?

Diessner 505 som defineret blandevand

Ved cementbaserede produkter spiller vandmængden en væsentlig rolle for materialets konsistens og forarbejdning. Hvis vandmængden ændres fra blanding til blanding, ændres også arbejdsoplevelsen. Derfor er princippet i Rockidan Svummesystem at anvende et fast defineret blandevand fremstillet af Diessner 505 Koncentrat og vand.

Det betyder, at håndværkeren ikke kun arbejder med et cementbaseret pulver og en tilfældig mængde vand. I stedet anvendes en systemkomponent med et fast blandingsforhold. Det giver et mere reproducerbart udgangspunkt og gør det lettere at fastholde samme arbejdsgang gennem hele facadeprojektet.

Det betyder dog ikke, at koncentratet kan kompensere for et dårligt underlag. Facaden skal stadig være fast, ren og egnet til behandlingen. Stærkt eller uens sugende underlag skal vurderes inden udførelsen. Har du behov for en separat grundbehandling, kan du se Rockidans udvalg af facadegrundere .

Værktøjet har også betydning

Ved en kostet svummeoverflade er valg af anstryger vigtigt. Arbejd helst systematisk og vådt-i-vådt på sammenhængende felter, så overgangene bliver så ensartede som muligt. Rockidan anbefaler samtidig grundig afdækning af vinduer, metaldele, træværk, belægninger og andre emner, der ikke skal behandles.

Skal du bruge professionelt værktøj til facadeopgaven, kan du blandt andet se SPEKTER PRO Loft/Væg/Facade Pensel 100 mm og Rockidans øvrige malerværktøj. Det konkrete værktøjsvalg bør altid tilpasses den ønskede struktur og den aktuelle systemopbygning.

Korrekt forberedelse er afgørende ved svumning

Selv et korrekt blandet svummemateriale kan ikke give et tilfredsstillende resultat, hvis underlaget ikke er egnet. Inden arbejdet påbegyndes, skal facaden derfor vurderes grundigt. Løstsiddende puds, maling, snavs, støv og andre materialer, som kan reducere vedhæftningen, skal fjernes.

1

Kontrollér underlaget

Kontrollér fasthed, rengøring, revner, skader og sugeevne, før materialet blandes.

2

Bland korrekt

Bland Diessner 505 med rent vand 1:3 og anvend blandingen som blandevand til PCC F.

3

Arbejd systematisk

Brug korrekt anstryger, hold samme arbejdsmetode og undgå unødige stop midt på store sammenhængende flader.

Husk total afdækning

Cementbaseret svummemateriale kan stænke under påføring. Afdæk derfor vinduer, glas, beslag, metal, træværk, belægninger og andre tilstødende emner grundigt, inden arbejdet påbegyndes.

FAQ

Ofte stillede spørgsmål om Diessner 505 Koncentrat

Hvad bruges Diessner 505 Koncentrat til?

Diessner 505 Koncentrat er en special dispersion, der anvendes i Rockidan Svummesystem. Koncentratet blandes med vand og anvendes derefter som blandevand ved oprøring af Diessner Svumme PCC F.

Hvordan blandes Diessner 505 Koncentrat?

Blandingsforholdet er 1:3. Det betyder 1 del Diessner 505 Koncentrat til 3 dele rent vand. Denne blanding anvendes efterfølgende som blandevand til Diessner Svumme PCC F.

Hvor meget PCC F passer 5 liter Diessner 505 til?

5 liter Diessner 505 Koncentrat passer til 50 kg Diessner Svumme PCC F, når koncentratet først blandes korrekt med vand i forholdet 1:3.

Kan jeg bruge almindeligt vand i stedet for Diessner 505?

Rockidan Svummesystem er opbygget omkring Diessner 505 Koncentrat som systemkomponent. Ved udførelse af systemet bør den beskrevne systemopbygning og de angivne blandingsforhold derfor følges.

Hvilket værktøj skal jeg bruge til svumning?

Værktøjet afhænger af den ønskede struktur og arbejdsmetode. Ved kostet svumme anvendes en egnet anstryger eller facadepensel, der kan fordele materialet ensartet. På større flader er det vigtigt at arbejde systematisk og undgå synlige arbejdsstop.

Skal facaden grundes før svumning?

Det afhænger af underlaget og dets tilstand og sugeevne. Underlaget skal altid være fast, rent og egnet til behandling. Ved tvivl om underlag eller systemopbygning anbefales det at få teknisk rådgivning fra Rockidan før arbejdet påbegyndes.

Hvorfor er korrekt afdækning vigtig?

Svummemateriale kan stænke under påføring og kan være vanskeligt at fjerne fra tilstødende overflader. Vinduer, glas, metal, træværk, belægninger og andre områder, der ikke skal behandles, bør derfor afdækkes grundigt inden arbejdet starter.

Rockidan Svummesystem

Diessner 505 giver et defineret udgangspunkt for svummebehandlingen

Diessner 505 Koncentrat er udviklet til håndværkere og andre brugere, der vil arbejde systematisk med Rockidan Svummesystem. Koncentratet blandes 1:3 med vand og anvendes derefter som blandevand til Diessner Svumme PCC F. Dermed får du en fast og gentagelig fremgangsmåde i stedet for at variere blandingen fra portion til portion.

Kombiner korrekt opblanding med grundig forbehandling, total afdækning og det rigtige værktøj. Det giver de bedste forudsætninger for en kontrolleret arbejdsproces og en ensartet facadeoverflade.

Mere information
Liter 5 liter
Henter data...